IP Box režim je poreska olakšica koja se odnosi na porez na dobit pravnih lica i sastoji se u pravu poreskog obveznika, tj. startapa da izuzme “kvalifikovani prihod” iz osnovice poreza na dobit (oporezive dobiti) i to u iznosu od 80% tako ostvarenog prihoda. Pojednostavljeno, time se porez na dobit umesto 15% svodi na 3%.
Pravo na ovakvu poresku olakšicu ima onaj startap koji je nosilac autorskog ili srodnog prava i koji ostvaruje prihode na osnovu davanja na korišćenje autorskog dela ili dela srodnog prava. Kako su autorska dela rezultat sprovedenog istraživanja i razvoja (R&D), startap mora da je sprovodio R&D na teritoriji Srbije i da su tim putem nastala autorska dela koja se dalje daju na iskorišćavanje drugim licima, a zauzvrat dobija nakanadu za to.
Takođe, pravo na olakšicu ima i startap koji je patentirao svoje delo, ali to pravo ima i u situaciji kad je podneo prijavu u vezi sa svojim pronalaskom i koji ostvaruje prihode na osnovu ugovora o licenci.
Da bi startap mogao da koristi ovu olakšicu, on mora da deponuje autorsko delo, odnosno da podnese prijavu u vezi sa pronalaskom Zavodu za intelektualnu svojinu i to najkasnije do isteka poreskog perioda u kom prvi put primenjuje ovu poresku olakšicu. Kako su deponovana autorska dela, pogotovo kad su u pitanju softveri, podložni konstantnim preradama, nije potrebno prilikom svake promene registrovati njegovu izmenjenu verziju, što je veoma važno kad su u pitanju startapi.Kada startap izvrši deponovanje autorskog dela, dobija potvrdu od Zavoda za intelektualnu svojinu da je delo deponovano.
“Kvalifikovani prihod” se izuzima iz poreske osnovice poreza na dobit pravnih lica (oporezive dobiti) i to u iznosu od 80% tako ostvarenog prihoda. Da bi se došlo do kvalifikovanog prihoda, prvo se od ukupnih prihoda ostvarenih po osnovu naknade za iskorišćavanje deponovanog autorskog dela oduzmu kvalifikovani rašodi, a zatim se sve to množi procentom učešća kvalifikovanih rašoda u ukupnim troškovima koji su nastali u vezi sa tim autorskim delom. Pod kvalifikovanim rašodima, misli se na rašode u vezi sa aktivnostima istraživanja i razvoja (R&D), a koje su kao posledicu imale nastanak tog deponovanog autorskog dela.
Bitno je da je startap koji želi da koristi ovu poresku olakšicu, sam sprovodio aktivnosti R&Da u Srbiji i da su kao rezultat toga nastala autorska dela koja je on deponovao.
Startap mora da popuni OKP obrazac, obrazac za obračun kvalifikovanih prihoda koji obveznik ukoliko želi da primeni olakšicu mora da podnese uz poreski bilans i to za svako deponovano autorsko delo posebno. OKP obrazac se podnosi isključivo elektronskim putem uz poreski bilans za svaki poreski period u kom se primenjuje poreska olakšica – IP Box.
Da bi startap koristio ovu olakšicu mora da poseduje sledeću dokumentaciju:
Dokumentaciju startap priprema posebno za svako autorsko delo i za svaki poreski period posebno. Startap treba da poseduje dokumentaciju u momentu podnošenja poreske prijave i poreskog bilansa za poreski period u kom koristi Ip Box olakšicu, a dostavlja je na zahtev nadležnog poreskog organa.
Startap “Aurora” je razvio softver za prodaju različitih proizvoda koji je rezultat prethodno sprovedenog R&Đa u Srbiji i deponovao je to autorsko delo kod Zavoda za intelektualnu svojinu i time dobio potvrdu da je izvršeno deponovanje. Nakon toga korisnici su se subscribe-ovali, platili naknadu, i počeli da koriste softver. Pošto je ostvario određene prihode, startap “Aurora” je odlučio da primeni poresku olakčicu, IP Box, pri čemu su uzeti u obzir svi prihodi od iskorišćavanja softvera nastali tokom te kalendarske godine za koju se utvrđuje oporeziva dobit. Na kraju poreskog perioda, tj. kalendarske godine, startap “Aurora” prikuplja svu bitnu dokumentaciju i podnosi popunjeni OKP obrazac u vezi sa svojim softverom uz poreski bilans, nakon čega plaća porez na dobit u koji su uključeni i ti prihodi od iskorišćavanja njenog softvera, ali zbog IP Box olakšice startap je uspeo da na te prihode efektivno plati 3% poreza umesto standarnih 15%.
Izvor: Startap portal
Povezani tekst:
Izaberite poslovnu jedinicu koju želite da kontaktirate: