Izmene Pravilnika o PDV-u i Pravilnika o elektronskom fakturisanju, samo u delu koji se odnosi na promenu poreskog perioda obveznika PDV-a

Ministar finansija doneo je:

  • Pravilnik o izmeni i dopunama Pravilnika o porezu na dodatu vrednost;
  • Pravilnik o izmenama i dopunama Pravilnika o elektronskom fakturisanju.

Oba pravilnika objavljena su u Službenom glasniku RS broj 101/24, od 20. 12. 2024. godine, a stupaju na snagu danom objavljivanja, tj. 20. decembra 2024. godine.

U Pravilniku o elektronskom fakturisanju izvršene su samo tehničke izmene u vezi sa načinom iskazivanja podataka o datumu otpočinjanja PDV aktivnosti, dok se izmene Pravilnika o PDV-u odnose na način i postupak promene poreskog perioda.

Nove izmene navedenih pravilnika očekuju se do kraja decembra, koje će biti mnogo značajnije i obimnije, a trening o tome biće održan posle praznika.

Način i postupak promene poreskog perioda

Prema izmenjenom članu 48. stav 5. Zakona o PDV-u (o čemu smo detaljna objašnjenja dali u časopisu Porezi i računovodstvo broj 12/24, str. 5), obveznik kojem je poreski period kalendarsko tromesečje, može da poreskom organu podnese zahtev za promenu poreskog perioda u kalendarski mesec počev od 20. decembra zaključno sa 31. decembrom tekuće godine, za narednu kalendarsku godinu.

Istovremeno, brisana je odredba kojoj je bilo propisano da odobreni poreski period traje najmanje 12 meseci, što je u prethodnom periodu značilo da odobreni poreski period može da traje i više godine, dok obveznik ne odluči da ga ponovo promeni ukoliko su ispunjeni uslovi. Umesto toga, ministru finansija dato je ovlašćenje da bliže uredi način i postupak promene poreskog perioda, kao i vremenski period za koji je promenjen poreski period.

U Pravilniku o PDV-u, dodat je novi član 258a Pravilnika o PDV-u:

“Obveznik PDV za kojeg je poreski period kalendarsko tromesečje u skladu sa članom 48. stav 2. Zakona može da podnese poreskom organu zahtev za promenu poreskog perioda u kalendarski mesec, počev od 20. decembra zaključno sa 31. decembrom tekuće godine za narednu kalendarsku godinu.

Obvezniku PDV kojem je odobrena promena poreskog perioda iz stava 1. ovog člana poreski organ dostavlja potvrdu u elektronskom obliku u poresko sanduče preko portala Poreske uprave.

Ako je poreski organ odobrio promenu poreskog perioda iz stava 1. ovog člana, odobreni poreski period traje najviše 12 meseci.

Ako je potvrda kojom je odobrena promena poreskog perioda iz stava 1. ovog člana dostavljena podnosiocu zahteva:

  • zaključno sa 20. januarom tekuće godine, za obveznika PDV – podnosioca zahteva poreski period je kalendarski mesec počev za poreski period januar tekuće godine;
  • posle 20. januara tekuće godine, za obveznika PDV – podnosioca zahteva poreski period je kalendarski mesec počev za poreski period april tekuće godine.”

Dakle, ukoliko tromesečni obveznik PDV-a želi da u 2025. godini podnosi poresku prijavu i plaća PDV na nivou kalendarskog meseca, potrebno je da počev od 20. decembra zaključno sa 31. decembrom 2024. godine podnese poreskom organu zahtev za promenu poreskog perioda.

Ako mu promena poreskog perioda bude odobrena – poreski organ dostavlja potvrdu u elektronskom obliku u poresko sanduče preko portala Poreske uprave i odobreni poreski period traje najviše 12 meseci. Pritom, ako je potvrda dostavljena zaključno sa 20. januarom 2025. godine, poreski period je kalendarski mesec počev za januar 2025. godine, a ako je dostavljena posle januara 2025. godine, poreski period je kalendarski mesec počev za april 2025. godine.

Dakle, sada je propisano da odobreni poreski period (kalendarski mesec) traje najviše 12 meseci, što znači da će obveznik koji želi da zadrži ovaj poreski period i tokom 2026. godine, morati ponovo da sprovede proceduru podnošenja zahteva za promenu poreskog perioda, i tako svake naredne godine.

Sporno pitanje u slučaju obveznika kojima je ranije odobrena promena poreskog perioda

Prema pravilu koje je prethodnih godina bilo u primeni, odobreni poreski period trajao ja najmanje 12 meseci. To znači da nije postojala obaveza da se svake godine iznova podnosi zahtev i produžava odobreni poreski period. Umesto toga, obveznik je obračunavao PDV na nivou kalendarskog meseca, a mogao je posle 12 meseci da zahteva da se poreski period vrati na kalendarsko tromesečje, pod uslovom da u prethodnih 12 meseci nije ostvario ukupan promet u iznosu većem od 50.000.000 dinara.

U novim okolnostima nije jasno da li obveznik PDV-a kojem je odobrena promena poreskog perioda u kalendarski mesec za 2024. godinu ili ranije, u skladu sa tada važećim pravilima, a koji namerava da i u 2025. godini bude mesečni obveznik PDV-a iako nije ostvario ukupan promet veći od 50.000.000 dinara u prethodnih 12 meseci, treba da podnese zahtev za promenu poreskog perioda počev od 20. decembra do 31. decembra 2024. godine, u skladu sa novim pravilima.

Ovo pitanje trebalo je da bude uređeno prelaznim odredbama Zakona o izmenama i dopunama Zakona o PDV-u ili Pravilnika o izmeni i dopunama Pravilnika o PDV-u, ali to nije učinjeno. U tom smislu, smatramo da bi Ministarstvo finansija trebalo da se izjasni, a naše mišljenje je da će verovatno opredeliti stav (ili to precizirati narednim izmenama i dopunama Pravilnika o PDV-u) da su i ovi obveznici dužni da podnesu zahtev za promenu poreskog perioda, kako bi u 2025. godinu i dalje imali kalendarski mesec kao poreski period. Ipak, svakako je moguće i drugačije rešenje, pa ćemo o tome pisati kada bude opredeljen konačan stav.

Izvor: Poreska kancelarija Tatić

Comments

Novi Sad

  • Pavla Papa 14
  • +381 21 523 655+381 63 105 61 83

Beograd

  • Bulevar Mihajla Pupina 10 A-I/12, sprat 4
  • +381 60 588 57 19

Izaberite poslovnu jedinicu koju želite da kontaktirate: